Himachal Pradesh Legislative Assembly Member Profile – Kishan Kapoor


Himachal Pradesh Legislative Assembly Member Profile – Kishan Kapoor

Himachal Pradesh Legislative Assembly Member Profile – Kishan Kapoor


Father of Kishan Kapoor - Shri Hari Ram

Place of Birth Kishan Kapoor - Khanyara, Distt. Kangra

Date of Birth Kishan Kapoor - June 25, 1951

Educational Qualifications Kishan Kapoor - Intermediate; educated at Degree College Dharamshala

Marital Status Kishan Kapoor - Married

Political Career Kishan Kapoor


Kishan Kapoor was Member, Bhartiya Jan Sangh and Janata Party before being associated with the BJP

Kishan Kapoor was first elected to the Legislative Assembly in 1990 as BJP candidate; He was re-elected in Assembly in 1993 and 1998.

Kishan Kapoor was appointed Transport and Tribal Development Minister, from March 1998; dropped from the Council of Ministers on March 1, 2001; re-inducted in the Ministry on April 3, 2001.

Kishan Kapoor was elected to State Assembly again in December 2007; remained Transport Minister from 09-01-2008 to 08-07-2009.Appointed as Industries Minister on 09-07-2009.

• Special Interest of Kishan Kapoor : Social Work.
• Languages Known : Hindi, English
• Additional Charge with Kishan Kapoor: Labour and Employment, Sainik Welfare
• Shimla Address Kishan Kapoor : Ministers House No-7 Yates Place, Chotta Shimla, Shimla-2
• Permanent Address Kishan Kapoor: Village and P.O. Khanyara, District Kangra.


Related Articles

More articles: Himachal Personalities

Comments

No responses found. Be the first to comment...


  • Do not include your name, "with regards" etc in the comment. Write detailed comment, relevant to the topic.
  • No HTML formatting and links to other web sites are allowed.
  • This is a strictly moderated site. Absolutely no spam allowed.
  • Name:
    Email: